HASTALIKLAR

05.06.2012

Gül Hastalığı (Roza Hastalığı)

Yüzün orta kısmını tutan, kırmızı ve iltihaplı sivilceler yapabilen, kızarıklık ve kılcal damar genişlemeleri ile seyreden bir cilt hastalığıdır. Bazen özellikle burunda yağ kanallarını genişleterek, burnun büyüyüp (rinofima) şekil değiştirmesine neden olabilir.Rozase oldukça yaygın bir hastalıktır. Özellikle beyaz tenli insanlarda ortaya çıkar. Koyu tenli kişilerde de görülebilir. Rozase orta yaş hastalığıdır. Ortalama 30’ lu yaşlarda başlar. Nadiren çok genç yaşlarda rozase olabilir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Burnu tuttan rinofima ise erkeklerde daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Rozasenin nedeni bilinmemektedir. Damarsal aşırı reaksiyon olduğu düşünülmektedir. Mide hastalıkları, tansiyon, demodex (ciltte bulunan bir parazit) infeksiyonunun neden olduğu düşünülmüştür. Ancak kesinlik kazanmamıştır. Midede problem yaratan Helicobacter pylori infeksiyonu akne rozaseye sıklıkla eşlik etmektedir.

Rozasenin ilk belirtileri yüzde kızarıklık ve ateş basmalarıdır. Zamanla kızarıklık kalıcı hale gelir. Damarlar genişleyerek kılcal damarlar belirginleşir. Rozaseli bazı hastalara kırmızı ve iltihaplı sivilceler eşlik edebilir. Rozasede normal sivilce de görülen siyah noktalar ve beyaz yağ butonları yoktur. Hastaların ciltleri yağlı veya kuru olabilir. En çok yüzün orta kısmını tutar. Yanaklar, burun, alın ve çenede ortaya çıkar. Zaman zaman kulak arkası, boyun, sırt ve saçlı deriye uzanabilir.

Rozasenin Sınıflandırıması

Geçici kızarıklık basmaları dönemi: Yüzün orta kısmında kızarıklık olur. Sıcak, güneş ışığı, stres ve gıdalar tetikleyebilir.

1. evre: Yüzdeki kızarıklık kalıcıdır. Kılcal damar genişlemeleri vardır.

2. evre : Yüzde yaygın papül ve püstüller vardır. Yüzde genel ödemde olabilir.

3. evre: Yüzde daha büyük nodül şeklinde oluşumlar ortaya çıkar. Rinofima gelişir.

Papül ve püstülle seyreden rozase tedavisi

Rozasede Sistemik Tedavi:

Rozasenin kırmızı ve iltihaplı döküntülerinin tedavisinde başlıca ağızdan antibiotikler kullanılır. Yaklaşık 3-6 hafta veya daha uzun süre kullanılabilir. Antibiyotiklerin yanına sürme ilaçlar verilir. Antibiyotik kesildikten sonra kremlere devam edilir. Şiddetli ve tekrar eden hastalarda ağızdan isotretionin verilebilir. Isotretinoin kullanımı sivilce tedavisinden çok daha düşük dozlarda ve kısa sürelidir.

Rozasede haricen uygulanan tedavi:

Tahriş edici ürünlerden ve alkol içeren toniklerden uzak durulmalıdır.

Rozasenin kırmızı ve iltihaplı döküntülerinin tedavisinde başlıca antibiyotik ve dezenfektan içeren krem veya jeller kullanılır. En çok metronidazol içeren krem ve jeller faydalıdır. Ayrıca eritromisin, clindamisin, sodyum sulfasetamid, benzoyl peroxide içeren ürünler kullanılabilir. Benzoyl peroxide tahriş edici ve allerji yapma özelliği nedeniyle çok kızarık rozaselerde verilmemelidir. Azeleik asit son zamanlarda akne rozase de faydalı bulunmuştur. Sülfür (kükürt) içeren yapma ilaçlar eski yıllarda kullanılırdı. Kükürtlü terkiplerin kokusu kötüdür. Etkinliği düşüktür.

Retinoid (A vitamini türevleri) içeren kremler rozasede önerilmektedir. Ancak retinoidli kremler cildi tahriş ettiklerinden dolayı, kızarıklık ve yanma duygusu çok olan rozaselilerde dikkatli olunmalıdır.

Yanma ve kızarıklık duygusunun çok olduğu rozaselilerde topikal calcineurin inhibitörleri olarak adlandırılan tacrolimus, pimecrolimus içeren kremler faydalıdır.

Topikal kortizonlu krem kullanımından kaçınılmalıdır. Başlangıçta iyi gelse de zaman içinde alışkanlık yapar ve rozaseyi şiddetlendirebilir.

Yüz kırmızılığı aşırı olan iltihaplı rozasede lazer tedavileri devreye girmelidir. Damarlanmayı azaltarak, iltihaplı sivilceleri söndürerek ilaç ihtiyacını azaltabilir. Rozase tekrarlarla seyreden bir hastalıktır. Rozasede kılcal damarların lazerle tedavi edilmesi rozase ataklarının sıklığını azaltabilir.

Rozasede Lazer Tedavileri:

Yüzde yanak, alın, burun ve çenedeki kılcal damar genişlemeleri ise, elektrocerrahi veya lazer yöntemleri ile yok edilebilir. Elektrocerrahide iz kalabilir. Lazer yöntemi daha sağlıklı sonuç verir. Long pulsed-dye lazer (PDL)(585nm-600 nm), KTP lazer (532 nm), Long Pulse Nd: YAG lazer (1064 nm) ve IPL (intense pulsed light) cihazları kılcal damar genişlemelerinde etkilidir. İnce ve yüzeysel damarlarda PDL, KTP, IPL lazerler, geniş ve derin damarlarda Nd:YAG lazer tercih edilmelidir. En güzel tedavi yanıtları kombine lazer uygulamalarından alınır.

Akne Rozase Kılcal Damar Tedavisinde Kullanılan Lazerler

Long pulsed-dye lazer (585nm-595 nm)
Long pulsed KTP lazer (532 nm),
Long pulsed Nd: YAG lazer (1064 nm)
IPL (intense pulsed light)

Rinofima ilaç tedavisinin yanı sıra dermabrazyon, radyofrekans, CO2 ve Er:YAG lazer ile tedavi edilebilir. Bu yöntemlerle burundaki kalın doku uzaklaştırılır.

Kızarıkılık ve Kıcal Damar Artışı ile Giden Rozase Tedavisi


Kızarıkılık ve kıcal damar artışı ile giden rozase tedavisi

- Topikal antimikrobik ilaçlar
- Düşük doz isotretinoin
- Ağızdan tetrasiklin
- Damar lazerleri veya IPL (İntense pulsed light)
- Nemlendirici ile kombine topikal retinoid

İltihapla seyreden rozase

- Topikal antimikrobik ilaçlar
- Düşük doz isotretinoin
- Ağızdan antibiotikler
- Damar lazerleri veya IPL (İntense pulsed light)
- Nemlendirici ile kombine topikal retinoid

Rinofima ile seyreden rozase

- Orta veya yüksek doz isotretinoin
- Cerrahi
- Topikal ve/veya ağızdan antibiyotikler
- Topikal retinoid

Rozasede Alınacak Genel Önlemler:

Güneş, sıcak hava nem, soğuk ve rüzgar rozaseyi arttırır. Bu yüzden UVA ve UVB’ye etkili, en az 30 faktörlü güneşten koruyucu losyon, günlük bakımda kullanılmalıdır. Yaz ayları ve güneş altında, daha yüksek koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır. Yaz aylarında, saat 10-15 arası direkt güneşte kalınmamalıdır.

Mümkün olduğunca havalandırmalı, serin ve az nemli ortamlarda bulunulmalıdır. Çok sıcaklarda, ciltte buz gezdirilebilir veya soğuk su yüze sprey şeklinde püskürtülebilir.

Soğuk ve rüzgarlı havalarda, dışarıda kalınmamalıdır. Dışarı çıkarken, cilde mutlaka nemlendirici sürülmelidir.

Stres, rozase ataklarını arttırır ve hastalığı şiddetlendirir. Stresin azaltılması rozase tedavisine önemli derecede katkıda bulunur. Gerginliği artıran, kafein içeren kahve, kola gibi içeceklerden uzak durulması faydalı olacaktır. Düzenli egzersiz stresi azaltmaktadır. Özellikle yoga hareketleriyle egzersiz en faydalı olanıdır. Çok gergin anlarda düzenli ve derin nefes almak rahatlamayı sağlayabilir.

Sıcak içecek ve yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bazı gıdaların, baharatların ve sıcak içilen içeceklerin rozaseyi şiddetlendirdiği bilinmektedir. Alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır. Kırmızıbiber, karabiber ve pul biber gibi baharatlar kullanılmamalıdır. Kahve, çay, çorba gibi içecekler sıcak olarak içilmemelidir. Ayrıca kafein içeren çay, kahve ve kola mümkün olduğunca az içilmelidir.

Bazı hastalarda, histamin ve niasin maddelerini yüksek oranda içeren gıdalar, rozase kızarıklığını arttırmaktadır. Bu gıdalar peynir, yoğurt, vanilya, portakal suyu, ciğer, avakado, ıspanak, bakla, mayalı gıdalardır. Bu gıdaları yerken ve sonrasında rahatsızlık hissediliyorsa, yemeden önce allerji hapları veya asprin alınması şikayetleri azaltabilir.

Egzersiz, kan akımını artırdığı için rozase kızarıklığını artırabilir. Bu yüzden egzersiz yapılan ortamlar serin olmalıdır. Egzersiz yapılan alanlar iyi havalandırılmalıdır. Uzun süreli egzersiz yerine, aralıklarla egzersiz yapılabilir. Açık havada egzersiz, ılık havada ve sabah erken saatler veya akşam üzerileri tercih edilmelidir. Egzersiz yaparken sıvı almaya özen gösterilmelidir.

Cilt temizliği yapılırken dikkatli olunmalıdır. Sıcak su, sıcak banyo ve saunadan kaçınılmalıdır. Cilt, tahriş edilmeden temizlenmelidir. Cilt, nazik bir şekilde kurulanmalıdır. Yüz cildine sünger, lif ve fırça sürülmemelidir. Erkekler, tıraş bıçağı yerine, tıraş makinelerini tercih etmelidirler.

Rozasede, cildi nemlendirmek önemlidir. Nemlendiricilerin, tahriş edici maddeler içermemesine ve cilt tipine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Yağlı ve karma ciltlerde yağ içermeyen, kuru ve hassas ciltlerde ise yoğun nemlendiriciler kullanmalıdırlar. Kullanılan ürünlerde mentol, alkol, nane gibi maddeler olmamalıdır. Yoğun kılcal damar ve kızarıklık şikayeti olanlar, kapatmak amacı ile makyaj malzemelerinden faydalanabilirler. Cilt tipine uygun fondoten kullanabilirler. Yağlı cilde sahip rozase hastaları, yağ içermeyen fondotenleri tercih etmelidirler. Rozase hastaları pudra kullanmamalıdırlar. Yüze 2-3 dakikalık hafif masajlarda etkili olabilir.

Yüz kızarıklığını azaltan kozmetikler

Silymarin (devedikeni ekstresi)
Prickly pear (hint inciri)
Aloe vera
Bisobolol
Allantoin (karakafesotu ekstresi)
Panthenol (papatya ekstresi)
Witch hazel (güvercin ağacı)
Tea tree oil (çay ağacı yağı)
Evening primrose oil (akşam çuha çiçeği)
Ginkgo biloba
Gren tea ( yeşil çay)
Saw palmetto (cüce palmiye)
St John’s wort (sarı kantaron)
Licorice extract (meyan kökü ekstresi)
Feverfew (Gümüşdüğme)

Diğer Hastalıklar

Yorumlar

Yorum Ekle
Kapat

Değerli okuyucumuz,

Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.

-Sitemizde adı geçen, tanıtılan bitkilerin ve çiçeklerin tedavi yerine geçmez.
-Destekleyici olarak bilinçli ve danışmanlık yapanprofesyoneller gözetiminde kullanılmasını gerekmektedir.
-Sitemizse yer alan konular bilgilendirmeamaçlıdır ve çeşitli kaynaklardan derlenen makalelerden oluşmaktadır.
-Doktor tavsiyesi veya tedavi yerine geçmez.
-Sitede yer alan bilgilerin bilinsizce uygulanmasından doğabilecek zararlardan www.doktorumuzasorun.com sorumlu tutulamaz.
-Makale sahibi iseniz ve yazılarınızı yayınlamamızdan rahatsızlık duyuyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.
-İnternet sitemizde ziyaretçi ve üyeler tarafından yapılan tüm yorumlar tarih, saat ve ip adresleri ile kayıt altına alınmaktadır.
-Yapılan herhangi bir şikayet neticesinde Türkiye mahkemelerinin tarafımızdan isteyeceği bilgiler ilgili kurumlara kısa sürede teslim edilecektir.

-Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu, Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

İsim Soyisim
E-Posta
Mesaj
 • ALLAH RIZASI İÇİN YARDIM EDINIZ.roza için ne krem ve ılac kullndıysam ıyı gelmedı roza gül hastalıgımda arttı.Ne yapcamı sasırdım.lazerlede daha cok leke kalabılyomus.bır OMUR DUA EDRIM YARDIM EDENE.Mailime mesaj yazın neler yapabılırım dıye.telefonumuda verırım.YATIP KALKIP DUA EDRIM.

  17.03.2013 15:45
  DERYA
  Adı Soyadı
  Ev Telefonu
  E-Posta
  Sorunuz